اگر يو پي اس خراب شود چه اتفاقي مي افتد؟

 

اگر يو پي اس خراب شود چه اتفاقي مي افتد؟   

عموما مشكلي كه در يو پي اس های on-line مشاهده مي شود به اين دليل است كه اينورتر قادر نيست ولتاژ يا فركانس مناسبي درترمينال هاي خروجي يو پي اس توليد كند و ممكن است نتايج حاصل از اين خرابي در بين مدلهاي مختلف متفاوت باشد. 

 

 

معمولاً به محض اينكه عيبي رخ مي دهد بخش كنترل (Control Logic)  يو پي اس نقص در ولتاژ يا فركانس خروجي را  مشخص كرده و بلافاصله سيگنالي به سيستم كنترل سوئيچ استاتيك مي فرستد تا بار را  همانطور كه در شكل نشان داده شده است ، بدون وقفه در برق مورد نياز آن به مسير bypass منتقل كند. ولي اگر در زمان نياز به انجام اين انتقال خروجي اينورتر با انرژي الكتريكي مسير bypass سنكرون (همزمان) نشده باشد ممكن است وقفه كوتاهي در تغذيه بار روي دهد.

فقط تحت چنين شرايطي است كه در يك يو پي اس on-line بار دچار وقفه (بسياركوتاه) در برق مصرفي خود مي شود.

توجه به اين نكتـــه حائز اهميت است كه اگر چه انتقال بدون وقفه به مسير bypass در بار خروجي احساس نمي شود اما بار با ولتاژ تثبيت نشده تغذيه شده و چنانچه بدليل وجود نقص در يو پي اس انجام اين انتقال ضروري باشد و برق ورودي مسير bypass نيز قطع باشد ، آنگاه بار تغذيه خود را كاملا” از دست مي دهد.

معمولاً زماني كه مشكل اينورتر رفع مي گردد سوئيچ استاتيك بطور خودكار بار را به خروجي اينورتر متصل ميكند ، اين حالت اغلب auto-retransfer نيـز ناميده مي شود .

واكنش يك سيستم on-line در برابر اضافه بار معمولاً مشابه حالت خراب شدن يو پي اس است، در اين حالت بار تا حذف حالت overload همچنان در مسير bypass باقي مانده و پس از آن بطـور خودكار به خروجي اينورتر متصل ميشود. اگر در زمان بروز حالت overload برق ورودي مسير bypass (برق شهر) موجود نباشد برق خروجي يو پي اس نيز قطع خواهد شد ، از اين رو در برخي از سيستم هـا امكان تـداوم وضعيـت overload بمنظــور استفــاده از انرژي اينـورتر براي مدت محدودي فراهـم شده است. يعني يو پي اس مي تواند براي آن قسمت از بار كه دچار مشكـل شده جريان كافـي را تامين كنـد تا اينكه فيـوز قطع كننده مدار بطــور خودكار آن را از يو پي اس جدا كند.

تا زمانيكه يو پي اس تحت شرايط overload كار كند اينورتر در حالت محدود كننده جريان بوده و ممكن است ولتاژ خروجي آن عمدا” كاهش پيدا كند، ( در اكثر موارد بهتر است كه برق كاملا” قطع شود ) و اگر در زمان معين اضافه بار رفع شود دستگاه به شرايط عادي باز مي گردد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =