مزایای Transformer Base نسبت به Transformer Less


 

مزایای Transformer Base نسبت به Transformer Less

سالها تجربه، ثابت کرده است که UPS های بدون ترانس در برابر اختلالات ناشی از spike و حالت های گذرا برای دستگاه هایی مانند فتوکپی، پرینتر های لیزری، موتورها و… آسیب پذیرند.

همچنین برخی از اختلالات برق می تواند از طریق UPS به بار منتقل گردد. بدین جهت  UPS های بدون ترانس بایستی به فیلتر های الکترونیکی مجهز باشند.

در ادامه به مزایای UPS های Transformer Base نسبت به Transformer Less می پردازیم.

 

 

  transformer-Base  
  1-    راندمان بالاتر
به این دلیل که ترانسفورماتور در یو پی اس های Transformer Base نقش فیلتر را نیز ایفا می کند بنابراین تلفات کل کمتر از یو پی اس های Transformer Less بوده که در آن فیلتر و ترانس به صورت جداگانه تلفاتی را به سیستم اعمال می نمایند.

2-    رگولاسیون بهتر
به دلیل اینکه در یو پی اس های Transformer Base فیدبک ولتاژ خروجی، بعد از ترانس نمونه گیری است لذا افت ولتاژ ترانس نیز توسط مدار PWM جبران می شود، اما در یو پی اس هـــای Transformer Less افت ولتاژ در ترانس جبران نمی شود.

3-    THD کمتر
به دلیل فوق الذکر شکل موج خروجی یو پی اس های Transformer Base به خصوص هنگام تغذیه مدارات با منبع تغذیه سوئیچینگ دچار تغییر شکل بیشتری می شوند.

4-    حذف نویز مشترک
نویز مشترک که در خطوط انتقال بر روی زوج سیم ها القاء می شود تنها توسط ترانس به طور کامل حذف  می شود اما در صورتی که قبل از ترانس در یکی از سیم ها توسط فیلترحذف شود ترانس نیز قادر به حذف این نویز نخواهد بود. این حالت در یو پی اس های Transformer Base که سیم نول آنها نیز مشترک است به همین گونه خواهد بود.

5-    قابلیت تحمل Surge
 جریانات لحظه ای بــار، اتصــال کوتـــاه، جریــان هـــای غیر متقارن  و… در   یو پی اس هایTransformer Base به مراتب بهتر از Transformer less (حتی مجهز به ترانس ایزوله)خواهد بود.

6-    عموماً به دلیل جریان لحظه ای اولیه، ترانس های اضافه شده در یو پی اس Transformer Lessبا ظرفیت کمتری استفاده می شوند، به عبارت دیگر توان واقعی سیستم معادل با توان یو پی اس منهای تلفات ترانس نیست بلکه در هنگام استفاده از این تجهیزات برای تغذیه بارهای دائمی باید حداکثر از 60% ظرفیت سیستم استفاده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 8 =