كنترل يو پي اس ازطريق شبكه با استفاده از تكنولوژي SNMP


 

 كنترل يو پي اس ازطريق شبكه با استفاده از تكنولوژي SNMP

یک پروتکل برای مدیریت شبکه است که شما اون رو می تونید روی هر سیستمی (از جمله روترها) نصب کنید و به مدیریت و البته Monitoring شبکه خودتون بپردازید.

 

 

 

شبكه هاي كامپيوتري كه تبادل اطلاعات را در سطح بسيار وسيعي انجام مي دهند يعني شبكه WAN ، اين ارتباط را در صدها و بلكه هزاران مايل برقرار مي كنند. شبكه هاي WAN اين امكان را براي افراد فراهم مي كنند تا اطلاعاتي را كه در گذشته به صورت فكس يا توسط پست ارسال مي كردند در شبكه به اشتراك گذارند (share) و به همين دليل امتيازات و امكانات بسياري براي استفاده كنندگان خود بوجود مي آورند. با وجود اين يكي از معايب شبكه WAN مشكل بودن كنترل و نظارت ، مديريت و نگهداري تجهيزات محاسباتي در چنين مسافت و گستره وسيع مي باشد .

تكنولوژي SNMP به منظور غلبه بر مشكلات مديريتي موجود در شبكه هاي گسترده WAN به وجود آمده است.SNMP يك پروتكل استاندارد است و اين امكان را فراهم مي كند كه تجهيزات شبكه تغييرات كنترلي و فرمانهاي مديريتي را در قالب عملكرد شبكه اجرا كنند . با در نظر گرفتن يك استاندارد كاري ، SNMP امكان كنترل تمامي تجهيزات را تحت يك سيستم واحد فراهم مي كند ، يعني مدير شبكه مي تواند از يك ايستگاه مركزي بر تمامي سايتهاي موجود در شبكه كنترل و نظارت داشته باشد.

اعمال مديريت روي سايتهايي كه بدون نياز به حضور اپراتور كار مي كنند هم اكنون به موضوع اصلي مورد بحث در اين شبكه هاي بزرگ تبديل شده است . عموما شبكه هاي چندگانه كامپيوتري در هر سايت فاقد مدير شبكه جداگانه هستند. بنابراين اگر مدير شبكه در سايت حضور نداشته باشد و مشكلي در يكي از سايتها رخ دهد ، خسارات جبران ناپذيري به سخت افزار يا نرم افزار سيستم واردخواهد آمد .
SNMP از بروز اين مشكلات جلوگيري مي كند زيرا با استفاده از اين تكنولوژي مدير شبكه مي تواند از يك ايستگاه مركزي بر تمامي تجهيزات شبكه كنترل و نظارت داشته باشد . در حال حاضر تمامي يو پي اس هاي جديد با تكنولوژي SNMP سازگاري دارند. همچنين كارتهاي مخصوص ارتباط يو پي اس با شبكه هاي كامپيوتري كه از تكنولوژي SNMP استفاده مي كنند ، نيز عرضه شده است .

 

 snmp

كارت SNMP

 

كارت SNMP يو پي اس را مستقيما به شبكه كامپيوتري وصل مي كند ، به صورتيكه يو پي اس به يكي از دستگاههاي متصل به شبكه تبديل مي شود.
معمولا كارتSNMP بين پورت ارتباطي سريال يو پي اس و شبكه كامپيوتري قرار مي گيرد. اگرچه كارتهاي موجود در بازار مي توانند به عنوان رابط بين كنتاكتهاي بدون پتانسيل يو پي اس و شبكه نيز در نظر گرفته شوند . اين كارتها اطلاعات حاصل از كنتاكتها را به فرم مناسبي تبديل مي كنند تا توسط ساير دستگاه هاي شبكه نيز قابل دريافت باشند.

قابليتهاي نرم افزاري SNMP
ميزان كنترل ، نمايش اطلاعات و روش خاموش كردن دستگاه ها از هر كارخانه سازنده به سازنده ديگر متفاوت است. بنابراين بسيار مهم است كه به طور كامل معيين شود قبل از انتخاب يك كارت انجام چه عمليات ويژه اي براي نصب جداگانه آن لازم است.
در بهترين حالت كارت اين امكان را فراهم مي كند كه بدون نياز به استفاده از هرگونه تجهيزات واسطه اي ديگر مانند سرور اصلي ، يوپي اس به شبكه وصل شود . بنابراين هرگونه وابستگي به سرور براي انتقال اطلاعات از يوپي اس به ديگر تجهيزات شبكه از بين مي رود و در نتيجه كارايي و ضريب اطمينان سيستم افزايش خواهد يافت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =